Termékekkel kapcsolatos információ: +36 70 428 4343  | Megrendeléssel kapcsolatos információ: +36 70 549 7959 (H-P 8-16 óra) | 19990 Ft felett ingyenes szállítási lehetőség

19.990 Ft felett ingyenes szállítási lehetőségek
Miskolcon belül 8.000 Ft feletti rendelés
esetén díjmentes kiszállítás!

Blog

Az axolotl tartása nem ördöngösség

Az axolotl tartása nem ördöngösség

Az axolotl (Ambystoma mexicanum) egy különleges megjelenésű és viselkedésű kétéltű, amely egyre népszerűbb akváriumi háziállatként. Őshazája Mexikó, ahol a természetben főként a Xochimilco-tóban található meg.

Bár tartása nem igényel annyira bonyolult, mint egy tengeri akvárium fenntartása, mégis megvannak a maga sajátos igényei. Ha ezeket a feltételeket betartjuk, akkor egy egészséges és boldog axolotlt nevelhetünk otthonunkban.

Az axolotl ideális környezete

Az axolotlok általában 10-15 évig élnek, de fogságban, természetesen a megfelelő gondozás mellett akár 20 évig is elélhetnek fogságban.

Az axolotlok vízi életmódot folytatnak, ezért megfelelő akváriumi környezetet kell biztosítani számukra. A következő tényezőket kell figyelembe venni:

Akvárium mérete

Egy kifejlett axolotl számára legalább 40 literes akvárium szükséges, de ha több példányt szeretnénk tartani, akkor érdemes ennél nagyobb, akár 80-100 literes akváriumot választani.

Vízminőség

Az axolotlok rendkívül érzékenyek a vízminőségre, ezért elengedhetetlen egy jó minőségű szűrő használata. A víz hőmérséklete optimálisan 16-18°C között mozog, de nem haladhatja meg a 22°C-ot, mert a túl meleg víz stresszt és betegségeket okozhat náluk. A pH-értéknek 6,5-7,5 között kell lennie.

Aljzat és berendezés

Az axolotlok hajlamosak az aljzatot lenyelni, ezért kerülni kell az apró szemcsés kavicsokat és inkább finom homokot vagy sima aljzatot használni. Fontos a búvóhelyek biztosítása, például barlangok és növények segítségével, mert ezek a kis állatok nagyon szeretnek elrejtőzni.

Táplálkozás és etetés

Az axolotlok ragadozók, ezért étrendjükben főként állati eredetű táplálék szerepel. A fiatal axolotlok gyorsan nőnek, ezért naponta egyszer etethetők, míg a kifejlett egyedeket elegendő heti 2-3 alkalommal etetni. Fontos, hogy annyi táplálékot kapjanak, amennyit néhány percen belül elfogyasztanak, mert a maradék étel szennyezheti a vizet.

Kínálhatunk nekik:

  • Fagyasztott vagy élő szúnyoglárvát – kiváló fehérjeforrás és könnyen emészthető.
  • Földigilisztát – nagyon tápláló, segít az egészséges növekedésben.
  • Apró halakat – például guppikat vagy kisebb díszhalakat, amelyek természetes zsákmányállatok.
  • Garnélát – jó fehérje- és ásványianyag-forrás, de fontos, hogy ne legyen sózott.
  • Speciális axolotl pelletet – kifejezetten axolotlok számára készült táp, amely biztosítja a megfelelő tápanyagokat.

Mire kell figyelni az axolotl etetése során?

  • Ne etessük túl! Az elhízás komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
  • Ne adjunk nekik száraz kutya- vagy macskaeledelt! Ezek nem megfelelőek számukra, mivel rosszul emésztik meg őket.
  • Figyeljük meg, hogy minden axolotl eszik-e! Ha egy egyed nem eszik, az betegség vagy stressz jele lehet.

Az axolotl viselkedése és szaporodása

Az axolotlok békés természetű állatok, de kannibalizmus előfordulhat fiatal egyedek között, ezért kis korban külön kell tartani őket. Az ivarérettséget általában 12-18 hónapos korban érik el. Szaporodásuk akváriumi körülmények között is lehetséges, ha a hőmérsékletet és a vízminőséget megfelelően beállítjuk.

Az axolotlok többféle színváltozatban léteznek, amelyeket genetikai variációk és szelektív tenyésztés eredményezett. A leggyakoribb színváltozatok a következők:

Vadvilági (Wild Type) - Sötétbarna vagy fekete foltokkal tarkított olajzöld vagy barnás alapszín. A természetes élőhelyükön előforduló leggyakoribb szín.

Leucisztikus (Fehér rózsaszín kopoltyúval) - Halvány rózsaszínes vagy fehér test, élénk rózsaszín kopoltyúkkal. Nem albínó, mert fekete szemei vannak.

Albínó - Teljesen fehér vagy sárgás test, piros szemekkel. Létezik arany albínó változat is, amelyen csillogó pigmentek jelenhetnek meg.

Melanoid (Fekete) - Egységesen fekete test, pigmenthiány miatt nincsenek csillogó foltok. Nem albínó, mert sötét szemei vannak.

Arany albínó - Sárgás-arany színű bőr, piros szemekkel. Néha csillogó pigmentek is megjelenhetnek rajta.

Kékes-lilás vagy levendula (Ritka) - Szürkés, kékes-lilás árnyalatú test, gyakran halvány pöttyökkel. Nagyon ritka és főként tenyésztők által előállított változat.

Réz (Copper) - Világos barna vagy bronzos árnyalatú test, gyakran halványabb pöttyökkel. Főként az Egyesült Államokban és Európában fordul elő.

A felsorolt színváltozatokon kívül léteznek további, különleges és ritka színmutációk, amelyeket hosszú ideje tartó szelektív tenyésztéssel értek el.

Az axolotl gyakori betegségei és megelőzésük

Az axolotlok érzékenyek bizonyos betegségekre, amelyek főként a nem megfelelő környezeti feltételek és táplálkozási hiányosságok miatt alakulhatnak ki.

Gombás fertőzések

A rossz vízminőség és a magas hőmérséklet elősegíti a gombás fertőzések kialakulását. A tünetek közé tartozik a fehér, vattaszerű bevonat az állat bőrén. Ennek kezelésére sófürdő vagy speciális gombaellenes készítmények használata ajánlott.

Baktériumos fertőzések

A bőrfekélyek és a pirosodás baktériumos fertőzésre utalhatnak, amelyeket antibiotikumokkal lehet kezelni. A fertőzések megelőzése érdekében rendszeresen cseréljük a vizet és figyeljünk a tisztaságra.

Puffadás és emésztési problémák

Ha az axolotl felpuffad, nehezen úszik vagy a víz felszínén lebeg, akkor emésztési problémával küzdhet. Ez gyakran a túlzott etetés vagy a nem megfelelő táplálék következménye.

Kopoltyúsorvadás

A kopoltyúk visszafejlődése leggyakrabban stressz, rossz vízminőség vagy bakteriális fertőzés következménye. Érdemes azonnal ellenőrizni a vízminőséget és szükség esetén kezelni az állatot.